SEPETİNİZ
Sepetinizde ürün yok
SEPETİNİZ
Sepetinizde ürün yok
Karaman Divle Obruğu Tulum Peyniri İle Tanış

Karaman Divle Obruğu Tulum Peyniri İle Tanış

Ürünlerin Hikayesi Var!

Divle Köyümüzün hazinesi Divle Peynirini en orijinal haliyle yaşatmak istiyoruz. Senin doğru üretimi bilmen için öncelikle Divle Peyniri'ni sana tanıtmak istedik.

Tam adı: Karaman Divle Obruğu Tulum Peyniri! Bu isimle coğrafi olarak işaretlenme sürecinde. Alırken, bu ismin tam olarak kullanıldığından emin ol, doğru peyniri al.

Çünkü küflendirilen ve standardize edilmiş üretimi olmayan peynirlerde yanlış seçim yapman sağlığın için olumsuz sorunlar doğurabilir. 


İncele
Nilay Örnek - Sözcü - Bir Alâ Dükkân Hikayesi

Nilay Örnek - Sözcü - Bir Alâ Dükkân Hikayesi

Basında Alâ Dükkân

Nilay Örnek'in 09.01.2016'da yazıya aldığı Alâ Dükkân'ı bir de onun güzel anlatımıyla okuyun.

Bir annenin uzaktaki çocuklarına iyi ürünler yedirmek istemesiyle başlayan bir macera şimdi hem pek çok kadın için yeni bir geçim kaynağı, hem de temiz tarım ürünleri yemek isteyenler için bir şans. Aynı zamanda Karaman ürünlerinin tanıtılmasına da destek… Düzenli okuyucular mottomu biliyor: “Memleketi kurtarmaya soyunan çok. Ancak ‘küçük' meselelerle de birileri ilgilenmeli.” İşte, memleketin genel hayhuyu içinde küçük görünen ama evinize kadar girebilecek büyük bir başarı hikayesi. Bir yöre, kadın ve köklere dönme meselesi; toprağa, yemeğe, doğaya saygı duyma işi… Adı Ahsen Toktay. Ben onunla yaz sonunda Mersin'de tanıştım. Şık çantasından bir poşet çıkarmış, arkadaşım Nilhan'a “Buldum! Sonunda buldum. Anne babamın zamanında, çocukluğumuzda yediğimiz o karpuzları yeniden yetiştireceğiz” diyordu elindeki çekirdekleri yani yeni tohumlarını göstererek. Bilmem kim teyzenin sandığından çıkmış… Hoş, heyecanlı ve cevval biri. Üstelik bilgili ve ilgili.


İncele
Müge Akgün - Radikal Gusto - Muhteşem Bir Girişimcilik Hikayesi

Müge Akgün - Radikal Gusto - Muhteşem Bir Girişimcilik Hikayesi

Basında Alâ Dükkân

Alâ Dükkân ile tanıma şansı yakaladığımız değerli dostumuz Müge Akgün'ün 14.05.2015 tarihli yazısından;

Her aşamasında kadınların olduğu bu üretim yöntemi ve her aşamasını denetledikleri ürünlerin kalitesi beni çok heyecanlandırdı. Umarım bu sistem Karaman örneğinde olduğu gibi devlet kurumlarının desteğiyle tüm Anadolu kentlerine ve köylerine yayılır. Ahsen Toktay “Köylü üretmezse kentli aç kalır” diye bir slogan ürettik çok sevildi diyor. Ne dersiniz, “Köylü milletin efendisi” olacak mı günün birinde acaba?


İncele
Ürünlerimizi Nasıl Paketliyoruz?

Ürünlerimizi Nasıl Paketliyoruz?

Üretim Süreçleri Ve Ürünler

Sana en doğal en geleneksel yöntemlerle taze taze ulaştırdığımız ambalajları nasıl seçiyoruz


İncele
Webrazzi - Sami Eyidilli - Alâ Dükkan doğal gıdayı köyden sofranıza getirmeyi amaçlıyor

Webrazzi - Sami Eyidilli - Alâ Dükkan doğal gıdayı köyden sofranıza getirmeyi amaçlıyor

Basında Alâ Dükkân

Webrazzi'de 05.01.2015'te Sami Eyidilli tarafından yazılmış olan Alâ Dükkân hakkındaki ilk yazı;

Alâ Dükkan, hem doğal ürünleri ön plana çıkarması hem de üstlendiği sosyal misyonla birlikte başarılı bir girişim olabilir. Özellikle toprağını ekip biçmekten vazgeçen köylülerin bu anlamda motive edilmesi ve destekleniyor olması, sürdürülebilir tarım için de en az sağlık açısından organik ürün tercihi kadar önem teşkil ediyor.

 


İncele
Tuba Şatana - Radikal - Karamanda Bir Alâ Dükkan

Tuba Şatana - Radikal - Karamanda Bir Alâ Dükkan

Basında Alâ Dükkân

Tuba Şatana'nın 04.10.2015 tarihli yazısı. Çok güzel bir kısmını alıntılıyoruz;

"Tohumları topluyor, fideleri ekiyor, ve köylüye diyor ki, al bu fideleri yetiştir, ürününü de ben alacağım. Çok güzel bir iş modeli oluşturmuş. İl Tarım ise her köye ziraat mühendisi danışmanlar atamış, onlar da haftada iki-üç gün gidip kontrol yapıyorlar. Doğal tarım yapıyorlar, kimyasal ve ilaç yok, ilk sulama göztaşı konularak yapılıyor daha sonrasında da ilaçlama gerekiyorsa ısırgan otu suyu, arapsabunu ve sirke karışımı kullanılıyor.

Sürekli köyleri ziyaret ediyorlar. Karaman’da Çukurbağ, Bucakkışla, Göcer, Çatak, Narlıdere, Değirmenbaşı, Pınarbaşı, Yeşildere köyleri, Ermenek’te Güneysınır, Başyayla, Sarıveliler, Karalar mahallesi gibi köylerde ekiliyor ürünler. Her köyde ikişer-üçer küçük üretici var, hepsinin kendi tarlası. Hepsi kadın üretici.

Mevsimselliğe çok önem veriyorlar, birkaç ürün sorduğumda daha hazır değil, şu ay olacak, bu ay satışa koyacağım cevabını aldım. Taze ve sezonluk ürünler bulunuyor dükkanında Ahsen Hanım’ın, ne varsa, neyin en iyi zamanıysa, o.

Meyve kuruları ise Mut’un Dere Köyü’nde Hatice ablaya emanet. Sipariş ettiğim kurular o kadar yumuşak ve o kadar lezzetli ki, tüm mutfak mis gibi kuru domates, kuru kayısı, ve erik koktu. Domatesler eski usul, iğde ağacı dalında kuruyor. Çiçek domates kurusu adı altında sitede olan domatesler bunlar.

Tüm kurular göğüs hizasındaki kargılarda kuruduğundan tertemiz, pırıl pırıl. Dükkana gelen ürünleri bazen geri çevirmek zorunda kalıyorlar, baştan işi çok sıkı tutuyorlar.

Divle Obruk tulumları hala dinlenmede, Karadağ domatesinin tohumları, vefat eden Ermenekli bir teyzenin sandığından çıkıp ekiliyor, bir tohumu yedi yıl bekletip ekiyorlar. Ekşi kara üzümün ünü ise kendini geçmiş durumda. Taş değirmenden çekilen bulgur ve kara mercimeğin tadını anlatmayayım, pişirince görürsünüz.

Sumak, ah o sumak! Aladağ’dan. Daha dükkana eklemek istedikleri birçok yerel ürün var, çalışmalarına devam ediyorlar. Bandırma -sucuk- ağızda eriyor, çiğnemesen de olur, o da Havva Hanım’ın yaptığı ekşi kara üzümün pekmezinden yapılıyor, cevizi de Ermenek cevizi. Nefis. Tarhanayı ise Nimet abla yapıyor, erişteyi de o kesiyor.

Ahsen hanım anlatırken; isimleri, köyleri, ürünleri tek tek sayarken, heyecanını paylaşmamak mümkün mü! Gelen siparişlerimden belli, ürünün lezzeti, kalitesi ortada. Kadınların emeklerinin karşılığını aldıkları, ilk defa elimize para geçiyor dedikleri yarattığı iş modelini desteklememek mümkün mü…  "


İncele
Güneş Kurusu Ürünlerimizi Nasıl Hazırlıyoruz?

Güneş Kurusu Ürünlerimizi Nasıl Hazırlıyoruz?

Nasıl Üretiyoruz?

Bozkır ikliminde kışlar çok soğuk yazlar çok sıcak. Kışın taze sebze meyve bulmak güç. Böyle olunca yazın elde edilen sebzeler, nemsiz ve sıcak havadan istifade Güneş'in kattığı muhteşem lezzetle kurutuluyor, tüm kış tüketiliyor.

Biz Alâ Dükkan ile bu doğallık bu güzellik çoğalsın istedik. Sana ulaştırırken de ev hazırlığımızı yapar gibi hazırlıyoruz ürünlerimizi. Sen de sofrana gelen ürünler nasıl hazırlanıyor, arkasında ne kadar emek var gör istedik.

 


İncele
Kıymalı Kuru Dolma

Kıymalı Kuru Dolma

Tarifler

Her yörenin vazgeçilmezi, bir Türk klasiği dolmayı bulgurla sever misin? Peki kuru erikle. Hadi bi' dene :) 

Karaman'da limon yetişmediği için burada ekşilik erikle ve sumakla sağlanıyor. Ve inanılmaz oluyor. İstersen kuru erikleri eklemeyebilirsin. Kuru erik daha kıvamlı daha ekşi bir tad katacak. (Geleneksel yöntemler bir harika.)

Kıymasız versiyonu da var. Tariflerin içinde göreceksin. Vegan ve vejetaryen seçimleri çok seviyoruz :)


İncele
Yeni ve indirimli ürünlerden haberdar olun !